آموزش پرواز با هلیکوپتر کنترلی

آموزش پرواز با هلیکوپترکنترلی

آموزش پرواز با هلیکوپتر کنترلی مهمترین مرحله بعد از انتخاب هلیکوپتر کنترلی مناسب است ، زیرا در میان تمام محصولات پروازی هدایت هلیکوپتر کنترلی از همه سخت تر است .

در مقاله انتخاب هلیکوپتر کنترلی به تفصیل در مورد نحوه انتخاب هلیکوپتر صحبت کردیم و به وسیله آن میتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

حالا بعد از انتخاب هلیکوپتر کنترلی ، باید آموزش صحیح و حرفه ای هلیکوپتر کنترلی را نیز فرا گرفت .

در این مقاله به ارائه آموزشی جامع و کامل در مورد هدایت هلیکوپتر کنترلی می پردازیم تا به وسیله آن بتوانید پروازی لذت بخش را تجربه کنید.

به از اینکه هلیکوپتر کنترلی مناسب خود را تهیه کردید ، می توانید آن را به فضای باز ببرید و پرواز را آغاز کنید اما بهتر است قبل از شروع پرواز ، نحوه صحیح پرواز با هلیکوپترهای کنترلی را آموزش ببینید تا در همان ابتدا هلیکوپترتان آسیب نبیند و آن را از دست ندهید.

نکته بسیار مهم در مورد هلیکوپترهای کنترلی این است که حتی مستحکم ترین و با کیفیت ترین هلیکوپترها هم شکننده و ظریف هستند ، به همین علت باید در هنگام استفاده از ان کاملا احتیاط کنید و نهایت دقت را در زمان پرواز داشته باشید.

قبل از شروع پرواز ابتدا باتری را چک کنید و از شارژ کامل باتری آن اطمینان حاصل کنید تا شاهد بهترین عملکرد این پرنده جذاب باشید.

نکته مهم دیگری که به شما توصیه میکنیم آن را رعایت کنید ، این است که به هیچ وجه هلیکوپتر را در مجاورت با افراد و یا حیوانات به پرواز درنیاورید تا در صورت بروز حوادث احتمالی ، مسئولیت های سنگین گریبان گیرتان نشود.

با ما همراه باشید تا در ادامه با فراگیری مطلب زیر ، مهارت های خود را افزایش دهید و پرواز هایی لذت بخش را تجربه کنید :

آشنایی با ریموت کنترل

پس از شارژ کامل باتری و انتقال هلیکوپتر به محیط باز ، همه شرایط برای یک پرواز هیجان انگیز مهیا است.

در این هنگام ابتدا ریموت را نگاه کنید و امکانات آن را بررسی کنید.

ریموت ها غالبا با هم متفاوت هستند اما در کل ظاهری شبیه به تصویر زیر دارند.

ریموت کنترل هلیکوپتر کنترلی

روی ریموت دو فرمان کنترلی (Joystick) قرار دارد و فرمان سمت چپ Throttle شناخته می شود و برای تغییر ارتفاع استفاده می شود و وظیفه بالا و پایین بردن هلیکوپتر را برعهده دارد.

فرمان راست Rudder است و حرکت های رو به جلو و رو به عقب را کنترل می کند و امکان تغییر زاویه را در اختیار شما قرار می دهد.

  • نکته مهم : در بعضی از ریموت ها جای این دو با هم عوض شده است . به همین علت بهتر است قبل از پرواز دفترچه راهنمای محصول را مطالعه کنید و از وضعیت فرمان آن مطلع شوید.

قسمت مهم دیگری که بر روی ریموت کنترل قرار دارد و باید به آن توجه کرد ،دکمه شاخص Trim است که در ادامه با آن آشنا می شویم.

شرایط پرواز

پس از اینکه تمام پیش نیاز های پرواز را بررسی کردید و با نحوه عملکرد ریموت آشنا شدید ، زمان پرواز فرا می رسد.

در این مرحله باید هلیکوپتر کنترلی خود را به فضایی با وسعت مناسب منتقل کنید و آن را بر روی یک سطح صاف قرار دهید. ابتدا ریموت را روشن کنید و بعد کلید پاور هلیکوپتر را فشار دهید تا آماده پرواز شود.

اگر قصد دارید در فضای باز پرواز را انجام دهید ، بهتر است توجه کنید که وضعیت جوی مناسب باشد و وزش باد شدید نباشد. و چنانچه قصد دارید در فضای بسته مانند یک اتاق این کار را انجام دهید ، وسایل برقی و الکتریکی را تا جای ممکن خاموش کنید تا اختلالات احتمالی در گیرنده رادیویی ایجاد نشود.

بعد از اینکه این نکات را رعایت کردید ، حالا فرمان Trottle را با ملایمت به سمت بالا هشار دهید تا هلیکوپتر از روی زمین بلند شود و در ارتفاع چندسانتی متری سطح قرار بگیرد.

تنظیم هلیکوپتر

بعد از اینکه هلیکوپتر کنترلی ذر ارتفاع چند سانتی متری سطح قرار گرفت ، حالا نوبت آن است که در یک نقطه پرواز  ثابت شناور را انجام دهید.

هلیکوپترکنترلی

در ابتدای پرواز، هلیکوپتر حرکت هایی دارد که در اصطلاح به آن دریفت می گویند، که به سمت چپ و راست حرکت می کند. در این موقع باید با استفاده از دکمه شاخص Trim  وکمی تنظیم کردن ، این حرکت ها را کنترل کنید و آنها را از بین ببرید.

کنته جالب اینکه ، شما می توانید این عمل را به صورت معکوس هم انجام دهید ، یعنی می توانید در طول پرواز خود به وسیله تنظیم این دکمه دریفت به سمت چپ یا راست را تجربه کنید.

افزایش ارتفاع

پس ازکنترل دریفت ها ، فرمان Trottle را بهسمت بالا حرکت دهید و نگه دارید تا هلیکوپتر ارتفاع بگیرد. هنگامی که ارتفاع هلیکوپتر افزایش پیدا می کند ، شما شاهد افزایش مقاومت هوا  در برابر هلیکوپتر و به وجود آمدن دریفت هستید .به همین علت دوباره دکمه Trim را تنظیم کنید و تغییرات بیشتری را اعمال کنید تا ثبات لازم را بدست آورید.

توصیه ما به شما این است که مرحله به مرحله ، تغییرات کوچکی را ایجاد کنید تا به درک کاملی از این فرآیند به دست آورید. با استفاده از این روش می توانید به مرور زمان پرواز در ارتفاعات بسیار زیاد را جایگزین پروازهای کم ارتفاع و مبتدی کنید.

شروع پرواز

بعد از به ثبات رسیدن هلیکوپتر کنترلی می توانید از فرمان Rudder استفاده کنید و پرواز را آغاز کنید . برای شروع اول این فرمان را به آهستگی حرکت دهید تا هلیکوپتر تغییر جهت دهد.

حالا می توانید با حرکت دادن Rudder به سمت جلو یا عقب روی یک خط مستقیم حرکت کنید. شما می توانید ابتدا حرکت روی یک خط مستقیم را تمرین کنید و بعد از آن به حرکت های ترکیبی و دور زدن در طول حرکت بپردازید.

هنگامی که به مهارت کافی در این زمینه رسیدید ، توصیه می کنم چرخش های ۳۶۰ درجه و همچنین حرکت  در مسیر هشتی شکل و ستاره ای را امتحان کنید.

فرود

در مرحله پایانی فرود آمدن را تمرین کنید . برای فرود ابتدا باید یک سطح صاف را مشخص کنید و ارتفاع هلیکوپتر را در بالای نقطه مورد نظر، کم کنید.

حتما اطمینان پیدا کنید که هلیکوپتر ازتعادل کافی برخوردار است و بعد فرمان Throttle را به احتیاط فشار دهید تا فرودی ایمن داشته باشید.

نکته حائز اهمیت این است که فرمان را به آرامی حرکت دهید تا هلیکوپتر با سرعت به زمین برخورد نکند و آسیب نبیند.

مقاله آموزش پرواز با هلیکوپتر کنترلی برای شروع یک پرواز کافی است و می تواند به شما کمک کند تا به وسیله آن پرواز کنید . برای پرواز حرفه ای فقط کمی حوصله نیاز دارد و تمرین.

با تمرین می توانید کم کم مهارت های خود را افزایش دهید و به یک خلبان ماهر در هدایت کنترل هلیکوپتر کنترلی تبدیل شوید . مطمئن باشید به سرعت به هدف خود می رسید .