انتخاب هلیکوپتر کنترلی مناسب

انتخاب هلیکوپتر کنترلی مناسب

اگر قصد انتخاب هلیکوپتر کنترلی مناسب دارید و می خواهید آن را خریداری کنید ، باید بتوانید بهترین گزینه را متناسب با شرایط خود برگزینید.

وقتی به مجلات مخصوص مدل های RC (رادیوکنترلی) نگاه کنید ، متوجه می شوید که هلیکوپتر های کنترلی متنوعی وجود دارد که هر کدام مزایا و معایبی دارند .

در این مطلب قصد داریم تا مواردی را مطرح کنیم که به شما در انتخاب هلیکوپتر کنترلی مناسب کمک کند و بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

انواع هلیکوپتر کنترلی

به صورت کلی هلیکوپتر های کنترلی به دو دسته تقسیم می شوند :

  • Scale  مقیاسی یا مشابه واقعی
  • Pod & Boom

هلیکوپتر های Scale

شکل بدنه آنها مشابه یک نوع هلیکوپتر واقعی است . اغلب این هلیکوپتر ها گران قیمت بوده و برای پرواز های آیروباتیک طراحی شده اند . ولی به دلیل ظاهر و شباهت آنها به نمونه واقعی لذت پرواز با آنها دو چندان است .

هلیکوپتر کنترلی SOLOPRO 229  یک نمونه از هلیکوپتر های کنترلی Scale است که دقیقا مشابه نمونه واقعی خود است .

SOLOPRO

یکی از ویژگی های مهم این هلیکوپتر ها پوشش کامل بدنه آنها است که باعث می شود در فواصل دورتر راحت تر دیده شوند.

هلیکوپتر های Pod & Boom

دارای دم باریک و بلند (Boom) و پوشش آیرودینامیک و نیمه کامل بدنه (Pod) هستند که باعث می شود این هلیکوپتر ها بسیار سبک بوده و قابلیت مانور پذیری بیشتری داشته باشند .

این دو دسته هلیکوپتر کنترلی از لحاظ ساختمان داخلی بسیار شبیه هم هستند .

رادیو کنترل

دومین مسئله مهم در انتخاب هلیکوپتر کنترلی مناسب رادیو کنترل هلیکوپتر است .سیستم رادیو کنترل از فرستنده ، گیرنده ،باتری و سروو ها تشکیل شده است.

شما به وسیله اهرم هایی که روی رادیو کنترل قرار دارند ، فرمان ها را به صورت کدگذاری شده روی امواج الکترومغناطیس به هلیکوپتر ارسال می کنید.

این فرمان ها  بعد از رسیدن به گیرنده رمزگشایی می شوند و به سروو مورد نظر می رسد . سروو ، الکتروموتور هایی است که برای تحریک سطوح متحرک ، سیگنال الکترونیکی را به کار مکانیکی تبدیل می کند.

سروو ها و گیرنده توسط باتری قابل شارژ تغذیه می شوند.

رادیو کنترل ها بسیار متنوع هستند و شما باید برای انتخاب هلیکوپتر کنترلی مناسب اطلاعات کافی درباره آن داشته باشید.

یکی از موارد مهم در انتخاب رادیو کنترل تعداد کانال آنها است .تعداد کانال ها مشخص کننده این است که چند فرمان می تواند به طور مجزا از هم توسط فرستنده ارسال شود که در مطلب نقش کانال در هلیکوپتر کنترلی به طور کامل توضیح داده شده است .

موتور

یکی از مهمترین قسمت های هلیکوپتر کنترلی موتور است و برای انتخاب یک هلیکوپتر کنترلی مناسب باید به آن بسیار توجه کرد .

یک هواپیما برای بالا رفتن و در ارتفاع ماندن نیاز به موتور دارد اما اگر در حین پرواز موتورش از دست برود ، می تواند بدون موتور در هوا سرخورد یا Glide کند و سالم روی زمین بشیند.

اما هلیکوپتر ها همواره برای حرکت به موتور تکیه دارد و باید از موتور مناسب در آن آستفاده شود تا در حین پرواز به مشکل برخورد نکند.

موتور استفاده شده در هلیکوپتر های کنترلی از نوع موتور براش است که در مطلب موتور هلیکوپتر کنترلی به تفصیل توضیح داده شده است .

جایرو GYRO

GYRO

جایرو آخرین قسمت از ۴ جزء ضروری هلیکوپتر های کنترلی است که باید در انتخاب هلیکوپتر های کنترلی مناسب به آن توجه نمود.

 

جایرو ، دستگاه کوچکی است که که معمولا شامل دو قسمت حس کننده (Senssor) و پردازشگر (Processor) است و رفتار ارتعاشی و ناخواسته دم را که بر اثر عوامل مختلف مثل باد ، بد کار کردن موتور و … خنثی می کند . جایرو بر سر راه گیرنده قرار می گیرد و فرمان ارسالی به رادار را تصحیح می کند .

گاهی اوقات نیز شما با عبارت هلیکوپتر ۳٫۵ کاناله یا ۲٫۵ کاناله روبرو می شوید که در حقیقت هلیکوپتر ۳ کاناله به همراه سنسور جایرو است که به هلیکوپتر ۳٫۵ کاناله مصطلح شده است .

اگر در انتخاب هلیکوپتر کنترلی مناسب ، نکات ذکر شده را در نظر گیرید ، می توانید بهترین انتخاب را داشته باشید  و از پرواز با هلیکوپتر کنترلی خود لذت پرواز را بچشید .

 مجموعه نیها کوپتر برای جلب رضایت مشتریان خود سعی در ارائه بهترین و با کیفیت ترین هلیکوپتر های کنترلی دارد.