نقش کانال در هلیکوپتر کنترلی چیست؟

ویژگی کانال هلیکوپتر کنترلی

کانال چیست؟

در هنگام خرید هلیکوپتر کنترلی ، یکی از مسائلی که با آن مواجه می شویم ، عبارت ۴ کاناله ، ۶ کاناله ، حرفه ای ، مبتدی و … است .

این عبارت یکی از مهمترین ویژگی هایی است که در خرید مدل های پروازی باید به آن توجه داشت. زیرا هر کانال هلیکوپتر کنترلی یک وظیفه مشخص دارد و یک عمل مخصوص به خود را انجام می دهد.

هر چقدر تعداد کانال هلیکوتر کنترلی بیشتر باشد ، به همان نسبت هم هلیکوپتر پیچیده تر و حرفه ای تر می شود و این موضوع سبب می شود پرواز هیجان انگیزتر و به مراتب کنترل هلیکوپتر سخت تر شود.

در ادامه این مقاله به بررسی انواع هلیکوپتر ها می پردازیم :

هلیکوپتر دو کاناله

این مدل از هلیکوپتر کنترلی غالبا به عنوان اسباب بازی های اولیه استفاده می شود .خیلی هیجان ندارند. فقط پرواز می کنند و به دور خود می چرخند. برای کودکان و افراد مبتدی گزینه مناسب هستند. قیمت آنها مقرون به صرفه است و برای هدیه و سوغات برای کودکان عالی هستند.

وظیفه کانال اول در این هلیکوپتر ها کنترل سرعت روتور میانی و ملخ اصلی است .

کانال دوم سرعت ملخ دم را کنترل می کند و با استفاده از آن شما قادر خواهید بود چرخش هلیکوپتر به دور خود و حرکت به سمت چپ و راست را کنترل کنید.

هلیکوپتر سه کاناله

بعضی از هلیکوپترها اغلب کواکسیال روتور هستند ، یعنی دو ردیف ملخ که این روتورهای میانی در جهت خلاف یکدیگر می چرخندر . از سیستم های رادیو کنترل سه کانال استفاده می شود.

کانال اول وظیفه کنترل سرعت روتور اصلی را دارد.

کانال دوم که برای چرخش به چپ و راست استفاده می شود که این حرکت به وسیله تغییر سرعت روتور های میانی بر خلاف جهت یکدیگر می چرخند، انجام می دهد.

کانال سوم برای کنترل سرعت و جهت موتور دیگری که در انتهای هلیکوپتر و بر روی دم قرار دارد ، استفاده می شود که بیشتر شبیه یک فن عمل می کند.

این موتور به صورت افقی می چرخد و به هلیکوپتر اجازه می دهد که به عقب و جلو حرکت کند و به عبارت دیگر این حرکت را اضافه می کند.

نکته قابل توجه اینکه گاها اصطلاح ۳/۵ کانال را هم می شنویم که همین هلیکوپتر های سه کاناله به اضافه قابلیت GYRO یا ژیروسکوپ است که باعث حفظ تعادل بیشتر هلیکوپتر در پرواز می شود و مصطلح به نام هلیکوپترهای سه و نیم کاناله هستند.

هلیکوپترهای چهار کاناله

هلیکوپتر 4 کاناله

 

سیستم رادیویی چهار کاناله برای هلیکوپتر های کواکسیال روتور کوچک استفاده می شود که دارای سیستم سایکلیک (Syclic) برای کنترل بیشتر هستند. البته برخی از هلیکوپتر های سینگل موتور نیز از این سیستم استفاده می کنند.

در هلیکوپتر های ۴ کاناله تمام حرکات از قبیل بلند شدن و نشستن به صورت عمودی ، چرخش به چپ و راست ، حرکت به چپ و راست و درگرفتن شتاب به سمت جلو و عقب با استفاده از ملخ اصلی انجام می شود .

کنترل ۴ کاناله برای هلیکوپر های تفریحی کواکسیال روتور به شرح زیر است :

کانال اول سرعت روتور میانی را کنترل می کند.

کانال دوم چرخش به چپ و یا راست را به وسیله ایجاد اختلاف سرعت بین دو ملخ که بر خلاف هم می چرخند ، اجرا می کند.

کانال سوم حرکت رو به جلو و عقب را برنامه ریزی میکند.

کانال چهارم حرکت به سمت چپ و یا راست را اجرا می کند.

هلیکوپتر های چهار کاناله به دو دسته تک محور و دو محور تقسیم می شوند.

دو محور : مناسب برای افرادی هستند که می خواهند کار با هلیکوپتر را اصولی یاد بگیرند . این هلیکوپتر ها دارای دو محور برای حرکات اصلی هستند و دور زدن مدل به دور خود نیز با همین دو محر انجام می شود و نیازی به موتور دم ندارند.

تک محور : این هلیکوپتر ها حرفه ای هستند که برای افرادی مناسب هستند که می خواهند پا به دنیای حرفه ای بگذارند. موتور دم دارند و با این موتور عمل دور زدن را انجام می دهند.

هلیکوپتر های شش کاناله

هلیکوپتر 6 کاناله

این مدل از هلیکوپتر ها فقط و فقط حرفه ای هستند.

تنوع زیادی دارند . در سایز های مختللف ارائه می شوند ، هرچه سایز مدل ها بزرگتر باشد کنترل و پایداری آن نیز ساده و بیشتر است.

این هلیکوپتر ها با داشتن قابلیت ویژه ، توانایی انجام حرکات آکروباتیک و پروازهای وارونه را دارند که مستلزم داشتن مهارت بسیار زیاد می باشد.

مدل های سوختی این هلیکوپتر ها نیز ، همین خصوصیات را دارند ولی با سایز و حجم بزرگتر و بیشتر و البته هزینه سنگین تر .

کنترل های هفت کانال یا بیشتر برای هلیکوپتر

اگر شما به دنبال کنترل بیشتر علاوه بر سیستم های کنترل بر روی هلیکوپتر وجود دارندکه سیستم جایرو ، دوربین ، مود های مختلف پروازی و … را کنترل می کند ، حتما به هلیکوپتری با کانال های بیشتر نیاز دارید.

این امکانات می تواند :

  • سیستم کنترل ارابه کنترل
  • سیستم کنترل ترکیب سوخت بر روی سیستم های احتراقی نیترو یا بنزینی
  • سیستم دود
  • GPS یا مود برگشت به خانه بر روی هلیکوپتر های فلایبارلس یا تنظیم مجدد بر روی هلیکوپتر ها
  • سیستم کنترل چراغ LED برای نمایش در شب و یا دیده شدن در فاصله های دور یا افکت های نوری  در آسمان

حال با توجه به آشنایی با کانال هلیکوپتر کنترلی ، می توانید به راحتی انتخاب خود را انجام دهید . در صورتی که در هنگام خرید دچار شک و تردید در انتخاب شدید میتوانید با کارشناسان مجموعه نیهاکوپتر تماس بگیرید و از دانش آناه در این زمینه کمک و مشاوره بگیرید .