موتور هلیکوپتر کنترلی (براش) چیست؟

موتور هلیکوپتر کنترلی

موتور های به کار رفته در هلیکوپتر های کنترلی از نوع موتور براش است که علاوه بر قدرت بالا ، ساختاری بسیار ساده دارد و مقرون به صرفه نیز هست . در این مطلب قصد داریم به معرفی موتور براش بپردازیم و با ساختار آن و نحوه عملکردش آشنا شویم :

موتور براش چیست ؟

این موتور از انواع موتور های الکتریکی DC  است. این موتور از جمله موتور های معمولی است و ساختاری نسبتا ساده دارد و از یک آرمیچر (قسمت متحرک) ، قسمت ثابت و برس تشکیل شده است .

در ساختار این موتور های الکتریکی برس یا زغال هایی به کار رفته است که می تواند جریان الکتریکی را به کلکتور رسانده و باعث چرخش آرمیچر شود و در نهایت انرزی تولید کند . به همین علت به آنها موتورهای براش یا برس گفته می شود.

موتور های الکتریکی براش در RC های مختلف مانند هلیکوپتر های کنترلی مورد استفاده قرار می گیرد.

محدوده سرعت موتور های براش نسبتا گسترده است و قدرت آنها از چندین مگا وات تا چند وات متنوع است. موتور براش معمولی به طور عمده در جابجایی قطار های برقی ، دستگاه های جا به جا کننده صفحات فولادی ، وسایل رباتیک و پرینتر ها به کار گرفته می شود .

از دیگر کاربرد های موتور براش می توانبه اسباب بازی ها و بعضی سیستم های کنترل از راه دور مثل ماشین و هلیکوپتر های کنترلی اشاره کرد.

اجزای  تشکیل دهنده موتور براش

قسمت آرمیچر که قسمت متحرک موتور است دارای سیم پیچی  است که روی محور فولادی می چرخد . در انتهای این محور یک قسمت برای اتصال براش ها قرار دارد . وظیفه برس ها دریافت و انتقال برق به قسمت سیم پیچی شده است.

قسمت ثابت موتور دارای دو آهن ربا دائمی با قطب های مخالف است . برای به کار افتادن موتور الکتریکی براش ، می بایست برق را به برس ها وصل نماییم تا موتور شروع به فعالیت کند.

موتور براش

نحوه کار موتور براش

سیم پیچ های موتور چند قطبی هستند . برس ها طوری با آرمیچر تماس پیدا می کنند تا در هر لحظه برق به یکی از قطب های سیم پیچ وارد شود و یک آهنربای موقت ایجاد کند .

آهنربای موقت توسط آهن ربای دائم هم نام جذب می شود و به وسیله آهن ربای دائم هم نام دفع می شود . دقیقا در همین موقع قطبیت سیم پیچ ها تغییر می کند و یک قطب دیگر مقابل آهن ربا قرار می گیرد.

به همین ترتیب این روند ادامه پیدا می کند و آرمیچر به طور دائم حرکت می کند و می چرخد.

البته نکته مهم اینکه تا زمانی آرمیچر حرکت می کند که برق به آن برسد.

نقاط ضعف موتور براش

علارغم فرآیند تولید آسان و قیمت ارزان ، موتور براش دارای معایبی نیز هست.

  • براش های مو جود در ساختار موتور و محل تماس آنها به مرور دچار ساییدگی می شوند.
  • اصطکاکی که در براش ها ایجاد می شود ، باعث کند شدن چرخش موتور می شود.
  • اصطکاک نام برده با اتلاف انرژی همراه است و در نهایت باعث کمتر شدن زمان فعالیت می شود.
  • برس های موجود در موتور و محل تماس انها باید هر از گاهی تمیز شوند.

همان طور که در بالا اشاره شد ، موتور های براش یکی از سری موتور های الکتریکی DC  هستند و کارکردی معمولی و نسبتا پر قدرت دارند اما معایب غیر قابل انکاری نیز دارد.

اما هزینه پایین ، ساختار ساده و خروجی راضی کننده این موتور ها باعث شده است که در وسایل RC  متعددی به کار روند ، به نحوی که موتور اغلب وسایل RC  از سری موتور های براش در نظر گرفته می شود.